Past Races

Alumni are a big part of the success of the European International Submarine Races. Their achievements in earlier races set the benchmarks for new student teams to achieve and beat, and their enthusiastic support of this unique sport ensures that it continues to inspire generations of STEM graduates to pursue careers of their own in marine engineering.

This page is dedicated to the eISR alumni and their spectacular achievements.

  • eISR 2018

    CategoryWinners
    eISR Cup
    Overall Winner Omer 11 – Ecole de Technologie Superieure
    First Runner-Up Wasub 8 – TU Delft, Netherlands
    Second Runner-Up HPS Atlantic – Florida Atlantic University, USA
    Trophies
    Reliability Chinook – University of Victoria, Canada
    BMT Award for Innovation HPS Atlantic – Florida Atlantic University, USA
    BAE Systems Award for Agility and Endurance Wasub 8 – TU Delft, Netherlands
    Best Biomimetic Rivershark – Rhine Waal University, Germany
    Best Design Report Chinook – University of Victoria, Canada
    Daily Winners
    Best Performance Day 1 Omer 11 – École de Technologie Supérieure, Canada
    Best Performance Day 2 Wasub 8 – TU Delft, Netherlands
    Best Performance Day 3 Wasub 8 – TU Delft, Netherlands
    Best Performance Day 4 HPS Atlantic – Florida Atlantic University, USA
    Awards
    Best Female Run Rivershark – Rhine Waal University, Germany
    Top speed Male Omer 11 – École de Technologie Supérieure, Canada
    Top speed Female Wasub 8 – TU Delft, Netherlands
    Best Coed Team Hullabalooga – Texas A&M University, USA
    Prizes
    Best Presentation Chinook – University of Victoria, Canada
    Best Repair Nautilus – TU Gdansk, Poland
    Perseverance Skookumchuk – University of British Columbia, Canada
    Smooth Operator Archimède – Ecole Polytechnique de Montreal, Canada
    Most Unusual Design Vaquita – University of California San Diego, USA
    Tank Exploration Bluefin – University of Michigan, USA
    QinetiQ Award for Most Dramatic PerformanceKnotty Dawg – University of Washington, USA

    eISR 2016

    CategoryWinners
    eISR Cup
    Overall WinnerTaniwha II, University of Auckland
    First Runner-UpWasub VI, Delft University of Technology
    Trophies
    Agility and Endurance (BAE Systems)Wasub VI, Delft University of Technology
    BMT Award for InnovationOmer X, Ecole de Technologie Superieure
    Best non-PropellerTaniwha II, University of Auckland
    ReliabilityTaniwha II, University of Auckland
    Best Design ReportGodiva 2, University of Warwick
    Daily Winners
    Best performance Day 1Wasub VI, Delft University of Technology
    Best performance Day 2Wasub VI, Delft University of Technology
    Best performance Day 3Wasub VI, Delft University of Technology
    Awards
    Top Speed MaleWasub VI, Delft University of Technology
    Top Speed FemaleWhat Sub Dawg, University of Washington
    Prizes
    Best RepairSalacia, University of Bath
    Runner Up RepairOmer X, Ecole de Technologie Superieure
    Tank ExplorationSkookumchuk 2, University of British Columbia
    PerseveranceAmy, University of Waterloo
    Best Incremental ImprovementSubTLE, University of Michigan
    Most Unusual DesignTrichitala, Rhine-Waal University of Applied Sciences
    QinetiQ Award for Most Dramatic PerformanceManta Ray 12, Texas A&M University

    eISR 2014

    CategoryWinners
    eISR Trophy1 Omer 9 – Ecole de Technologie Superieure
    2 Archimede 6 – Ecole Polytechnique de Montreal
    SpeedOmer 9 – Ecole de Technologie Superieure
    James Fisher Defence Agility AwardOmer 9 – Ecole de Technologie Superieure
    BMT Award for InnovationInia – Rhine Waal University of Applied Sciences
    Judges’ Prize for ReliabilityMayflower – Plymouth University
    Best Non-Propeller PerformanceTaniwha –University of Auckland
    Best Design Report (tie)Omer 9 – Ecole de Technologie Superieure
    Wasub 4 – Delft University of Technology
    Best Presentation Minerva - University of Bath
    Day 1 Race Winner Omer 9 – Ecole de Technologie Superieure
    Day 2 Race Winner Archimede – Ecole Polytechnique de Montreal
    Day 3 Race Winner HPS Shakespeare – University of Warwick
    Most Impressive Repair Wasub 4 – Delft University of Technology
    Best Astern Manoeuver Laurie Belle – University of Washington
    Best Exploration of Ocean Basin Odyssey – University of Michigan
    Consolation Award – First in the Water Menrva – University of Bath
    QinetiQ Prize for Most Dramatic Performance HPS Shakespeare – University of Warwick

    eISR 2012

    CategoryWinners
    eISR Trophy
    1. Omer 8 - Ecole de Technologie Superieure
    2. Talon 1 - Florida Atlantic University
    3. Minerva - University of Bath
    Speed
    1. Omer 8 - Ecole de Technologie Superieure
    2. Talon 1 - Florida Atlantic University
    3. Archimede V - Ecole Polytechnique de Montreal
    4. Wolverine the Submarine - University of Michigan
    5. Minerva - University of Bath
    James Fisher Defence Agility Award
    1. Omer 8 - Ecole de Technologie Superieure
    2. Talon 1 - Florida Atlantic University
    BMT Award for Innovation Wolverine the Submarine - University of Michigan
    Best Presentation Minerva - University of Bath
    Judges' Award for Perserverence Maroon Harpoon - Texas A & M University
    QinetiQ Prize for Most Dramatic Performance Archimede V - Ecole Polytechnique de Montreal
  • TeamCountry2018201620142012
    Ecole Polytechnique de Montreal Canada Archimede VII Archimede VI Archimede V
    Ecole de Technologie Superieure Canada Omer XI Omer X Omer 9 Omer 8
    University of Bath Great Britain Salacia Menrva Minerva
    University of Michigan United States Bluefin SubTLE Odyssey Wolverine
    Texas A&M University United States Hullabalooga 12th Manta Ray Maroon Harpoon
    Florida Atlantic University United States HPS Atlantic Talon 1
    Rhine-Waal University of Applied Sciences Germany Rivershark Trichitala Inia
    University of Washington United States Knotty Dawg What Sub Dawg Laurie Belle
    University of Plymouth Great Britain Mayflower
    University of Warwick Great Britain Godiva 2 HPS Shakespeare
    University of Auckland New Zealand Taniwha 2 Taniwha
    Delft University of Technology Netherlands Wasub 8 Wasub 6 Wasub 4
    University of Waterloo Canada Amy
    University of British Columbia Canada Skookumchuk 4 Skookumchuk 2
    University of California Santa Cruz USA Vaquita
    University of Victoria Canada Chinook
    Technical University of Gdansk Poland Nautilus

    The Contestants 2016

    The Contestants 2016

    The Contestants 2014

    The Contestants 2014

    The Contestants 2012

    The Contestants 2012